Kurumsal Veri

Bilgi Güvenliği

Şirketlerin ilişkide olduğu paydaşlar için bilgi güvenliği açısından müşterilerine, tedarikçilerine, iş ortaklarına ve kamu otoritelerine karşı yasal sorumlulukları vardır. Bu açıdan mevcut sözleşmeler ve iş akitleri, sistemlerde tutulan bireysel ve kurumsal bilgilerin korunması yasal açıdan uyumluluk gerektiren belli güvenlik standartlarıyla gerçekleşir.

Çözümtek bu aşamada kurumlara gerçek bilgi güvenliğini sağlayan yenilikçi çözümler sunmaktadır.

Piyasada halen bir sürü güvenlik duvarı bulunmakta. Peki ÇözümTek neden Sonicwall’ı tavsiye ediyor? Bu tür cihazların çok basitleri hariç aşağı yukarı hepsi aynı şeyi yapar, bunu kabul etmek gerekir. Kimisi bazı görevleri daha iyi yaparken, kimisi başka bir görevi daha iyi yapar. Sonicwall fiyat performans ve kullanılabilirlik açısından bizce en iyi cihaz olduğu için biz Sonicwall’ı tercih ediyoruz.

Bize zaman zaman şöyle savlar ile geliyorlar, Sonicwall Gartner raporlarında sağ üst köşede değil… Cevap öyle açık ki, Gartner bir marka veya cihazın sadece teknik yeterliliklerine bakmaz, bu cihazın piyasadaki yaygınlğından tutun da, şirketin mali gücüne kadar birçok şeye bakar.

Sonicwall geçtiğimiz dönemde Dell markası tarafından satın alındı, sonra Dell’in EMC ve bağlı olarak VMWAre’i de satın alması ile elindeki bazı markaları satmak zorunda kaldı, bunlardan biri de Sonicwall. Yani öyle marka ki, önce satın alındı, sonra satıldı ve hala hayatta. Bunun tek nedeni teknik gücünün çok iyi olması.

Bize Gartner raporları soruları ile gelen kişileri NSS Lab sonuçlarını incelemeye davet ediyoruz. NSS Lab tamamen cihazların teknik içeriğine bakar , ona göre değerlendirir. Sonicwall NSS Lab raporlarında hep sağ üst köşededir. Eğer Sonicwall’i güvenlik cihazı olarak kullanmak istiyorsanız, teknik olan bir cihazı, teknik olarak değerlendirmeniz gerekir.

Kötü niyetli girişimler ve siber ataklar neticesinde kurumsal veriye sızma çabalarını püskürtme ve veriyi korumayı hedefleyen Safetica, kurumsal ağa kolayca entegre edilebilen bir veri sızıntısı önleme (DLP) yazılımıdır.

Safetica proaktif koruma özelliği ile şüpheli etkinlikleri anında tespit eder, veri açıkları hakkında yöneticileri bilgilendirerek sistem korumasını güçlendirir.

Veri izleme, sızıntı engelleme, yetkilendirme ve koruma yetkinlikleri sayesinde kurumsal verinin bütünlüğünü güvence altına alır. Önemli verilerin kurum dışına çıkmasını önleyen Safetica özellikle kendi bilgisayarı ve mobil cihazlarıyla çalışan personelin hatalı ve dikkatsizliğinden kaynaklanabilecek kayıpları da önler. Bu tür cihazlar kaybolsa bile içindeki veriler Safetica ile şifrelendiği için şirket verisi koruma altındadır.

Yine Safetica kurum genelinde dosyaların yetki düzeyine bakarak yanlış yönlendirilmesini önler ve gerekli uyarıları ilgili yöneticilere gönderir.

Teknoloji gözetmeksizin tüm sabit sürücülerin üzerindeki veriler, e-postalar, ağ dosya transferleri, sanal ve fiziksel yazıcılar, her türlü bilgisayar yuvası, CD/Blueray gibi her türlü medya okuyucu ve yazıcılar, uygulamalar, kopyalama yapıştırma işlemleri, veri sızıntı riskine karşı Safetica tarafından gözetim altına alınabilir.

Netwrix temel olarak kurumların BT altyapılarında herhangi bir noktada veya herhangi bir zaman yapılan değişikliği algılayıp raporlayabilen etkili bir teknolojidir. 200’den fazla raporlama seçeneği ile veri merkezi yöneticilerine BT yönetimi, uyumluluk, sistem değişiklikleri hakkında en güncel veriyi sunar.

Yazılım, Active Directory, Group Policy, Exchange Server, SharePoint Server, VMware, SQL Server, Microsoft Virtual Machine Manager, çeşitli dosya sunucuları, sunucu yapılandırma ayarları ve daha birçok noktada gerçekleşen değişiklikleri otomatik olarak saklar. Böylece çeşitli otoritelerin talep ettiği raporların belli bir tutarlılıkla alınmasını kolaylaştırır. Günümüzde kurumlar bilgi güvenliği açısından bazı standartları uygulamakla yükümlüdür. Standartlar yurtiçinde olduğu gibi yurtdışıyla da iş ilişkileri açısından da önemlidir. Örneğin, bunlar arasında sayabileceğimiz HIPAA, SOX, FISMA / NIST800-53, COBIT, ISO / IEC 27001 bazı yasal uyumlulukları yerine getirir. Bazı sektörlerde belgelerin uzun süreli saklanması gerekebilir.

Netwrix bu çerçevede bilgi güvenliğini sağlar, kayıtlar üzerinde yapılan değişiklikleri ve kimlerin yaptığını izleyerek verinin tutarlılığını ve sürekliliğini denetler.