Kurumsal Veri

Felaket Önleme ve Veri Koruma

Fırtınayı önceden haber veren çözümler

Yoğun ve tempolu çalışan bir iş ortamında kritik uygulamalar özellikle kurumsal verinin sağlığı açısından koruma ve destek gerektirir. Kurumsal kaynak planlama (ERP) yazılımları, e-ticaret sistemleri, veri hareketine dayalı (transactional) yazılımlar, artan, gelişen ve süreç içinde değişen müşteri, ürün ve hizmet bilgisini işlerken, beklenmedik sistem kesintileri ve kötü niyetli ataklar, ciddi veri kaybına neden olabilir.

Çözümtek bu gerçeklerden hareketle olağanüstü durum senaryolarına hizmet eden en gelişmiş teknolojileri ve felaket önleme (disaster recovery) çözümlerini müşterisine sunuyor.

Türkiye de Veeam’i kullanmaya başlayan ilk iki firmadan biri ÇözümTek’tir. Veeam bayileri arasında en eski iki bayi den biri olan ÇözümTek, bu konudaki teknik bilgisi ile belki de ilk günden beri en iyi bayi konumundadır.

Halen Veeam Cloud servis sağlayıcılğı hizmetini de başarı ile devam ettiren ÇözümTek, bu alanda da en iyi veeam bayilerinden biridir. Bu konuda da 2016 yılında Veeam’in en hızlı yükselen bayi ödülünü almıştır. Türkiye de kurmuş olduğu felaket kurtarma merkezi (disaster recovery center) ile firmalara bulut bilişimin temel taşlarından biri olan felaket kurtarma hizmetleri sunmaktadır. Veeam’in cloud yedekleme performansı ve teknolojisi mutlak suretle kullanılması gereken bir uygulamadır ki, bugüne kadar deneme yaptığımız tüm müşterilerimiz bu tekniği kullanmaya karar vedi. Modern veri merkezlerinde kesintisiz çalışma ortamı oluşturmaya yönelik ürünleriyle tanınan Veeam, geleneksel yedekleme çözümlerinin aksine şirketlerin kurtarma süresi ve noktası hedeflerini (RTPO) tüm uygulamalar ve veriler için 15 dakikadan daha kısa bir sürede gerçekleştirmelerine yardımcı oluyor. Çıktığı günden beri sanallaştırma ortamının bir numaralı yedekleme teknolojisi, Veeam, zaman içerisinde önemli gelişmeler kaydetti. Önce teyp, sonra fiziksel ortam üzerinden yedek almaya başlaması ürünün sadece sanal değil, fiziksel dünyada da rakiplerinin üzerine geçmesini sağladı.

Veeam, 2017 sonunda devreye girmesi beklenen senkron replikasyon özelliği ile piyasada rakipsiz bir ürün olmaya hazırlanıyor. VAIO tekniği ile artık donanım ve marka bağımsız olarak çalışacak olan bu eşzamanlı kopyalama (senkron replication) özelliği sunucuların replikasyonu işlemini artık saniyeler mertebesinde yapabilmesini sağlayacak. İşte o zaman Veeam tamamen rakipsiz bir ürün haline gelecek.

Türkiye de Veeam’i kullanan ilk iki firmadan biri olan Çözümtek yıllar içerisinde Veeam bayrağını dalgalandırmaya devam etti. Bu nedenle mevcut ve yeni müşterilerine Veeam teknolojisindeki bu ve benzeri yenilikleri etkili bir şekilde yansıtmayı hedefliyor.

Veri kurtarma ve olağanüstü durum (disaster recovery) senaryolarında liderlik bayrağını daima yüksekte tutan EMC Recoverpoint, Microsoft, SAP, Oracle gibi markaların sanal iş uygulamalarına mükemmel bir entegrasyon desteği veriyor. Bu kritik uygulamalarda veri kaybını önleyen kurtarma ve veri koruma özellikleriyle tercih konusu olan EMC Recoverpoint, Çözümtek uzmanlığıyla profesyonellerin elini kolaylaştırıyor.