Kurumsal Veri

Veri Depolama Çözümleri

Veri depolamada en güncel teknolojiler

Kurumlarda dijitalleşme çabaları, veri depolama teknolojilerinin geleceğini de yeniden şekillendiriyor. Her geçen gün daha çevik, maliyet avantajlı ve çeşitli platformlara uyum sağlayan yeni teknojiler öne çıkarken; yazılım tabanlı, yedekleme cihazlarına kolay entegre olan, marka bağımsız ileri seviye sanallaştırmaya yanıt veren (hyperconverged) teknolojiler, günümüzde yenilikçi veri depolama sistemlerinin cazibesi artıyor.

Çözümtek dünya lideri veri depolama liderlerinin en güncel teknolojilerini müşterilerinde birer başarı öyküsüne dönüştürüyor. Çözümtek’in sunduğu veri depolama çözümleri, yapısal ve yapısal olmayan veriyi (harita verisi, ses, görsel, vb.), kurum genelinde erişebilir kılıyor; onu güvence altına alarak bilgiye dönüşebilmesini kolaylaştırıyor.

Sanallaştırma, güvenlik, yedekleme, konsolidasyon ile kesintisiz çalışma alanlarında öne çıkan yazılım tabanlı veri depolama sistemleri ile IBM, bu segmentteki ürünerini IBM Spectrum markası altında yeniden sundu.

Veri depolama teknolojileri alanında sayısız yenilikçi ürüne sahip olan IBM, bu kategorideki farklı ürünlerini IBM FlashSystem, Storwize ürün ailesi, VersaStack, IBM DS8000 ve manyetik bant çözümleri olarak çeşitli başlıklar altında pazara sunuyor.

IBM’in Storwize V5000, V7000 ve Flash 900 ürünleri bugün piyasanın fiyat performans açısından en rağbet gören veri depolama ürünleridir. Çözümtek olarak bu ürün serisindeki sayısız proje tecrübemiz Storwize ve FlashSystem teknolojilerinin veri merkezlerinde çok etkili sonuçlar verdiğini göstermektedir.

Özellikle küçük ve orta ölçekli işletmeleri hedefleyen kolay ölçeklenebilir yazılım tabanlı veri depolama ürünleri, veri saklama ağı (SAN) veri depolama cihazları; doğrudan sunucuya bağlanabilir, yüksek kapasiteli ve hızlı sistemleri; bilgi yönetim sistemlerinin arşivlenmesinde kullanılan teyp yedekleme birimleri ile Lenovo fiyat performans açısından son derece cazip tekliflerle geliyor.

IBM’in V3700 ürününü Lenovo’ya devretmesinden sonra marka, giriş seviyesi veri depolama sistemlerinde çok büyük bir rekabet avantajı yakaladı. Lenovo, bununla da yetinmeyip, bu ürünü daha da geliştirdi ve V3700 V2 veri depolama birimini pazara sundu.

Veri depolama ürünlerinde iddialı olacağını gösteren Lenovo, NSA segmentini de ürün gamına ekledi. Dolayısıyla kısa bir süre içinde Lenovo markası altında maliyet avantajlı NSA veri depolama cihazlarını da görmeye başlayacağımızı söyleyebiliriz.

Veri yedekleme ve saklama pazarının lider markası EMC, Dell çatısı altında şimdi daha erişilebilir rakamlardan ve çok zengin ürün ailesiyle şirketlerin bilgi yönetiminde vazgeçilmez olmayı hedefliyor.

EMC, yeni nesil Unity ailesindeki cihazlar ile veri depolama sistemlerindeki diskleri, daha önceki serilerin aksine, tam kapasite kullanma avantajını başarıyla sergiliyor. Yeni nesil bu ürünler VMware ile tam uyumlu çalışması nedeniyle diğer cihazlar karşısında ciddi bir üstünlüğe sahip görünüyor.

Hemen her ölçekte veri depolama ve sanallaştırma gereksinimlerine yanıt veren HPE teknolojileri, tamamen flash ya da melez HPE 3PAR StoreServ veri depolama serilerinin (arrays) yanı sıra yazılım tabanlı veri depolama çözümlerinde de iddialı bir konumda yer alıyor.

HPE’nin büyük kurum ölçeğindeki 3PAR veri depolama sistemlerini, orta ve küçük ölçekli işletmeler cephesinde fiyat olarak daha cazip bir ürün serisiyle dengelemesi gerekiyordu. Yeni satın aldığı Nimble markası ile rekabet ortamında yeni bir yer edinmeye çalışan HPE’nin bu ürün serisini Çözümtek olarak önümüzdeki günlerde test etmeyi ve performans sonuçlarını müşterilerimizle paylaşmayı düşünüyoruz.

Fujitsu’nun Eternus depolama ürünleri portföyünde melez disk ve flash depolama disk serileri, yazılım tabanlı depolama sistemleri, bant kütüphaneleri ve flash bellek sistemleri yer alıyor. Çözümler Kobi ölçeğinden büyük kurumlara kadar verimliliği ve üretkenliği artırmaya odaklı ürün serileri fiyat performans açısından zengin bir portföy oluşturuyor.

Japon markası olmasına rağmen, tasarımı ve üretimi Avrupa’da (Almanya) yapılan Eternus ürün ailesi ile Fujitsu performans ve fiyat açısından rekabetçi konumuyla dikkat çekiyor. Teknoloji açısından yetkin olmasına karşın özellikle bu sementte marka farkındalığının aynı kuvvette olduğunu söyleyemiyoruz.

Fujitsu’nun full flash sistemleri, Çözümtek müşterileri nezdinde yıllardır kullandığımız, desteğinin de çok hızlı bir şekilde verildiği bir teknoloji olarak mutlak suretle düşünülmesi gereken bir alternatif olarak karşımıza çıkıyor.