Akıllı Altyapılar

İleri Seviye Sanallaştırma

Sanallaştırmanın bir adım ötesi: Sistem bağımsız teknolojiler

Türkiye genelinde o kadar çok vmware kurulumu gördük ki, bu kurulumlar genelde Next, Next diye tabire edilen kurulumlardı.

VMWare’i kuranlar ve kurduranlar eğer gelişmiş bir bilgiye sahip değilse sistemin bir şekilde çalıştığını düşünüyorlar, çalışıyor da, ancak… Yaptığımız işlerden biri de amatörce kurulmuş vmware kurulumlarını gelişmiş ve çok daha performanslı bir hale sokmaktır. Ufak tefek dokunuşlarla hem iş sürekliliğini arttırıyor, hem de vmwareinizi çok daha performanslı hale getiriyoruz. Bunu da sizeler öncesi ve sonrası diye raporlar tutarak gösteriyoruz.

Sürprizler içeren ekonomik gelişmeler karşısında işletmeler rekabetçi olmaya çalışıyor. Böyle bir ortamda zorlu ve hızlı kararlar alma ihtiyacı duyan profesyoneller için BT sistemlerinin kesintisiz ve etkin hizmet vermesi yani sürdürülebilir olması büyük önem taşıyor.

Hyper-converged, başka bir ifadeyle, farklı sistemlerin avantajlarını birarada kullanacak şekilde tasarlanmış sistemler üstü yeni teknolojiler, kullanıcıların entegrasyon ve uyum için harcayacakları zamanı önemli oranda kısaltıyor.

Çözümtek ileri seviye sanallaştırma projelerinde artan sistem ve veri kaynaklarının daha iyi ve performanslı yönetimini sağlayan bu teknolojilere portföyünde yer veriyor.

Çözümtek sanallaştırma ve hyper-converged teknolojilerdeki uzmanlığıyla kurumlara özel çeşitli seçenekler öneriyor.

Çözümtek bu kapsamda sanal veri saklama ve yedekleme çözümü VMware vSAN ile farklı veri depolama sistemlerini tek bir noktadan görmenizi ve paylaşımlı olarak yönetmenizi sağlıyor. Böylece kullanıcılar, şirket dahilinde nerede olursa olsun, dağınık haldeki veri kaynaklarına yetkileri dahilinde kullanışlı bir arayüz üzerinden birkaç tıklamayla çok kolay erişebiliyor.

Çözümtek ayrıca sanallaştırmaya konu olan karmaşık sistemleri bütünleşik ve entegre kullanmayı sağlayan Simplivity teknolojisi ile sanallaştırma projelerinde ciddi bir performans artışı sağlıyor.

Simpilivity’nin veri tekilleştirme (deduplication) özelliği sanal sunucuları saniyeler içerisinde yedekleyebiliyor. Veriyi 20:1 oranında tekilleştirme olanağı veren Simpilivity ağ trafiğini rahatlattığı gibi ürün üzerinde gelen diskleri de VMware ortamında veri depolama ağı (SAN) olarak kullanabiliyorsunuz.

Hyper-converged mimarilerin öncüsü olan markalardan Nutanix, sunucu, veri depolama ağ anahtarları (SAN switch), veri yedekleme cihazlarından oluşan veri merkezi altyapısını bütünleşik ve performanslı yönetmeyi sağlayan teknolojisiyle öne çıkıyor.

Google, Amazon ve Facebook gibi dev platformların kullandığı yapıların bir benzerini sunan Nutanix basit olarak sanallaştırılmış veri merkezleri için birleştirilmiş x86 sunucular üzerinde büyüyen bir veri depolama ortamı ile farkını ortaya koyuyor..

Bu nedenle geleneksel SAN çözümlerine oranla ciddi fiyat avantajına sahip olan Nutanix, giderek büyüyen işlem gücü ve veri depolama sistemlerini yalınlaştırıyor.