Esnek Ağ Çözümleri

Mobil Cihaz Yönetimi

Mobil cihaz sayısı masaüstü sistemlerden fazla olunca!

Dizüstü bilgisayarlar, tabletler, cep telefonları vb. gibi mobil cihazların yaygınlaşması nedeniyle artık çalışanlar işte ve evde bu cihazları sürekli kullanıyor. Dolayısıyla kurumsal ağ bağlantılarında mobil cihazların payı giderek artış gösteriyor. Mobil cihazların yönetimi kurumlarda birçok açıdan önem taşıyor. Kuşkusuz güvenlik ilk sırada yer alsa bile sürekli gezen bu cihazlar, varlık yönetimi açısından da sorun oluşturabiliyor.

Örneğin mobil cihazların bulunduğu yerin birçok nedenle tespiti gerekiyor. Öte yandan yazılım güncelleme ve yama yükleme gibi gereksinimlerinin uzaktan karşılanması söz konusu. Kuruma ilişkin çeşitli uygulamaların yüklenmesi, yapılanma ayarları (konfigürasyon) bu cihazların merkezi olarak yönetimini zorunlu kılıyor. Kuşkusuz güvenlik yönetimi, yetkilendirme, çalınma durumunda kurumsal bilgilerin uzaktan silinmesi vb. önlemler de merkezi olarak yönetilmek durumunda.

Mobil cihaz yönetiminin (MDM) önde gelen teknolojilerinden Airwatch, Çözümtek uzmanlığıyla bu tür projelerde harikalar yaratıyor. Airwatch cihaz kaydından mobil envanter yönetimine, kurumsal uygulamaların mobil cihazlara yüklenmesinden, mobil e-posta güvenliğine kadar birçok konuda önemli avantajlar sağlıyor.